Bileşen sistemi

Rust kendi içinde oyunun ilerleyişini zorlaştırmak için bazı sistemler kullanır. Rust'ın bu konuda ilk sistemi Blueprint yani BP sistemiydi bu sistemde plan parçaları bularak bunları birleştirir veya açarak nesle üretimlerini öğrenirdiniz. BP sisteminden sonra Level yani seviye sistemine geçildi. Bu sistemde ise bir şeyler yaparak tecrübe kazanır ve tecrübe ile seviye atlayarak nesle planları açabilirdiniz. Bu sistemden sonra ise bileşen sistemine geçildi. Bileşen sisteminde her şeyi biliyordunuz fakat üretmek için bileşenlere ihtiyaç duyuyordunuz.

Rust şuan ise kalıcı olarak BP sistemini, Bileşen sistemi ile birleştirerek. Plan parçalarını hurda olarak ayarladı ve tezgah sistemini'de ekleyerek oldukça komplike bir sistem oluşturdu. Bu sistem şuan Rust'ın kalıcı sistemi olarak varsayılıyor. Bileşen sisteminin mantığı basit bazı nesneleri üretmek için bileşenler bulmak zorundasınız.

Bileşen sisteminin önemli yanı tüm bileşenleri öğütebiliyor olmanızdır. Öğütme oyunun şuan en önemli kısmı sayılabilir. Öğüterek her şeyi elde edebilirsiniz.

Bileşenleri şu şekilde görebilirsiniz. Her bileşen önemli bir nesnenin üretiminde görev alır. Bazı bileşenler ise genelde sadece öğüterek kaynak elde etmek için kullanılır. Aşağıda ki linkte neyi öğüterek ne elde edebileceğinizi ve neleri nerelerde kullanacağınızı görebilirsiniz; https://rustlabs.com/group=components